Mimo trudnego rynku, deweloperzy odzyskują optymizm

Ubiegły rok był trudny dla rynku mieszkaniowego, jednak w ostatnich miesiącach niektórzy deweloperzy zaczęli notować dobre wyniki. Ceny mieszkań się ustabilizowały, marże pozostały na wysokich poziomach, więc nastroje deweloperów się poprawiają.
Na początku 2024 roku rynek bardzo liczył na powrót kredytu z dopłatami w nowej odsłonie. Kolejne miesiące nie przynosiły jednak żadnych konkretnych informacji ze strony rządu. Rynek mocno wyhamował, bo wiele osób, które mogłyby skorzystać z preferencyjnego kredytu, wstrzymywało się z decyzją o zakupie.
W tym czasie deweloperzy zdarzyli odbudować swoją ofertę, po tym, jak większość najbardziej popularnych mieszkań została sprzedana podczas zeszłorocznej gorączki zakupowej.
Deweloperzy dobrze radzili sobie ze sprzedażą
Podaż rosła z miesiąca na miesiąc, jednak transakcji było realizowanych coraz mniej. Paradoksalnie ceny mieszkań nie zaczęły spadać. Dynamiczne wzrosty wyhamowało, ale spadki cen pojawiły się tylko w mniejszych, mniej płynnych rynkach i w przypadku mieszkań cieszących się mniejszą popularnością.
Deweloperzy zaczęli szukać różnych sposobów na poprawę sprzedaży na rynku o umiarkowanym popycie. Powróciły promocje cenowe, ciekawe oferty dotyczące zakupu miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej. Pojawiły się też nowe możliwości zakupu mieszkania urządzonego pod klucz, rabaty na zakup mebli lub sprzętu RTV i AGD, a nawet wycieczki zagraniczne. Mimo wysokich kosztów budowy marże deweloperów ciągle są na tak wysokich poziomach, że dają one możliwości oferowania atrakcyjnych warunków zakupu, aby przyciągnąć zainteresowanych.
Wzrost sprzedaży w ostatnich miesiącach roku
Deweloperzy notowani na GPW mogą pochwalić się wzrostem sprzedaży w ostatnim kwartale 204 roku, co być może będzie stanowiło odwrócenie trwającego od początku zeszłego roku trendu.
Z danych opracowanych przez portal Bankier.pl wynika, że w ostatnich trzech miesiącach roku 9 deweloperów notowanych na GPW, którzy mają ponad 76 proc. udziału w indeksie WIG-Nieruchomości sprzedało łącznie 4 343 mieszkania. Jest to wynik o 4,8 proc. gorszy niż przed rokiem, ale za to o 14 proc. lepszy w porównaniu do wcześniejszego kwartału. Sprzedaż w tym ujęciu zwiększyła się o 535 lokali.
Największymi wzrostami pochwalił się Atal (+454 lokale w ujęciu kwartał do kwartału), Murapol (+181 mieszkań kdk) oraz Archicom (+136 kdk). Gorszą o 254 mieszkania sprzedaż zanotowała za to Develia. Oprócz niej spadki sprzedaży wykazał jeszcze Marvipol oraz Inpro.
Cały 2024 rok na plusie pod kątem liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu do 2023 roku zamknęła Develia, Grupa Archicom i Echo oraz Dom Development. Pozostali deweloperzy z analizowanej dziewiątki sprzedali mniej mieszkań niż rok wcześniej. Największe spadki sięgnęły poziomu bliskiego 78 proc.
Dobre perspektywy na 2025 rok
67 proc. deweloperów biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez portal Tabelaofert.pl spodziewa się stabilizacji cen mieszkań. Tylko 5 proc. ankietowanych prognozuje wzrosty cen w najbliższych miesiącach.
Połowa ankietowanych deweloperów zakłada, że ich wyniki sprzedaży utrzymają się na stabilnym poziomie. Spadki proponuje tyle samo ankietowanych, co spodziewających się wzrostów. Oznacza to, że mimo mniejszego popytu i braku wsparcia dla kupujących rynek jest w dobrej kondycji, a deweloperzy znajdą narzędzia, aby rozwijać sprzedaż.