Mieszkanie na cele inwestycyjne – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze mieszkania na cele inwestycyjne trzeba się kierować mniej więcej tymi samymi zasadami, co przy wyborze mieszkania dla siebie. Są jednak pewne subtelne różnice, o których postaramy się napisać w tym artykule. Należy też zwrócić uwagę na wpływ pewnych aspektów w przypadku inwestowania z nastawianiem na wynajem oraz w celu odsprzedaży z zyskiem.

Zwróć uwagę na lokalizację

Nie bez przyczyny wielu pośredników uważa, że ten czynnik w przypadku nieruchomości jest tak ważny, iż na dobrą sprawę można zwracać uwagę tylko na niego. Najlepiej wybrać mieszkanie w atrakcyjnej i dobrze skomunikowanej okolicy, która będzie cieszyć się zainteresowaniem potencjalnych najemców. Sprawdź też, czy w pobliżu są szkoły, sklepy, parki i inne udogodnienia. Zdarzają się bardziej peryferyjne lokalizacje, które posiadają w miarę kompletne zaplecze handlowo-usługowe oraz dobrą komunikację z całym miastem. To także dobre miejsca na inwestycję.

Zwróć uwagę na cenę

Nie przepłacaj za mieszkanie, które ma być źródłem dochodu. Porównaj ceny podobnych nieruchomości w okolicy i przygotuj się do negocjacji z właścicielem lub deweloperem. W najlepszej sytuacji negocjacyjnej, ale też biznesowej, będziesz w przypadku zakupu za gotówkę. Nie oznacza to jednak, że finansowanie inwestycji w mieszkanie z kredytu odpada. Co prawda obecnie oprocentowanie kredytów jest tak wysokie, że czynsz najmu zazwyczaj tego nie równoważy (mimo że też systematycznie rośnie), jednak miej na uwadze, iż zapewne koszty kredytu będą spadać. Druga sprawa, iż inwestując w mieszkanie na wynajem, możesz się nastawiać na to, że jest to plan zakrojony na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat i chodzi w nim o to, abyś po okresie spłaty kredytu z czynszu najmu finalnie stał się właścicielem mieszkania nie obciążonego już hipoteką.

Zwróć uwagę na układ pomieszczeń

Zależnie od tego, na jaką grupę klientów się nastawiasz – rodziny z dziećmi będą preferowały mieszkania z większą liczbą samodzielnych pomieszczeń, a bezdzietne pary oraz single mogą docenić ogromną przestrzeń dzienną.

Zwróć uwagę na stan techniczny

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, dokładnie sprawdź jego kondycję i ewentualne wady. Zwróć uwagę na instalacje elektryczną, gazową i wodno-kanalizacyjną, okna, drzwi, podłogi, ściany i sufity. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zlecić inspekcję domu lub mieszkania profesjonalnej firmie. Nie ulegaj też złudzeniu, że zakup na rynku pierwotnym jest w pełni bezpieczny – nowe inwestycje zazwyczaj mają mniejsze i większe wady techniczne, które trzeba będzie usuwać w początkowym okresie eksploatacji. Na szczęście większość z nich, o ile nie wszystkie, będą usuwane przez dewelopera w ramach gwarancji. Nie oznacza to braku problemów, ponieważ różnie bywa z tempem reakcji deweloperów na takie zgłoszenia. Oprócz stanu samego mieszkania, istotny jest też stan techniczny całego budynku, części wspólnych i pomieszczeń użytkowych.

Zwróć uwagę na formalności

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży lub umowy deweloperskiej upewnij się, że wszystkie dokumenty są w porządku. Sprawdź księgę wieczystą nieruchomości i sprawdź, czy nie ma na niej żadnych obciążeń czy ograniczeń użytkowania lub dysponowania nieruchomością. Sprawdź też, czy właściciel nie zalega z opłatami za czynsz, media czy podatki. Okazje cenowe można upolować tam, gdzie stan prawny lokalu jest skomplikowany. Bezpieczne przeprowadzenie takiej transakcji oraz wyciągnięcie z tego korzyści wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego jeśli się na tym nie znasz, zwracaj raczej uwagę na mieszkania, których stan prawny jest jednoznaczny nie wzbudza wątpliwości.

Zwróć uwagę na dodatkowe udogodnienia

Jeśli chcesz zwiększyć atrakcyjność swojego mieszkania na rynku najmu, możesz zainwestować w dodatkowe elementy, takie jak balkon, taras, ogród, miejsce parkingowe, piwnica czy komórka lokatorska. Z reguły należy za nie dopłacić, ale zdarzają się okazje, w których zawierają się one w cenie mieszkania. Warto też sprawdzić, czy na osiedlu są takie udogodnienia jak plac zabaw, monitoring czy siłownia plenerowa. Często rodzaj dodatkowych udogodnień zdecyduje o tym, jaki typ klientów będzie zainteresowany twoim mieszkaniem, np. dostęp do parku i placu zabaw na pewno przyciągnie rodziny z dziećmi.