Kupno nieruchomości do remontu – czy to się opłaca?

Kupno nieruchomości do remontu może być wspaniałą okazją dla osób, które poszukują domu lub mieszkania, ale nie mają wystarczających środków pieniężnych do zakupu nowego lokum. Decyzja o nabyciu tego typu mieszkania wymaga jednak przemyślenia i odpowiedniej analizy, ponieważ nie zawsze jest to opłacalna inwestycja. Poniżej przedstawiamy zalety i wady takiego wyboru oraz kilka praktycznych porad do wykorzystania w razie podjęcia decyzji o zakupie.

Zalety

Jedną z największych zalet zakupu nieruchomości, która wymagać będzie remontu jest możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb i gustów. W końcu odświeżenie mieszkania będzie można wykonać zgodnie z wymaganiami i preferencjami nabywcy, a to może być równoznaczne z np. dodaniem nowych pomieszczeń, zmianą układu całego lokalu czy zainstalowaniem nowoczesnego wyposażenia. Kupujący ma pełną kontrolę nad projektem i może wprowadzać zmiany w miarę postępu dalszych prac. Dużym plusem w większości zakupów takiej nieruchomości jest niższa cena, za którą można ją nabyć. Zwykle są one tańsze, ponieważ wymagają pracy i nakładów finansowych, które kupujący musi ponieść, aby przeprowadzić remont. Dodatkowo można próbować negocjować cenę i obniżyć pułap płacowy tak, aby był dla nas jak najbardziej satysfakcjonujący.

Wady

Wymieniliśmy zalety, zatem przejdźmy do wad. Już na pierwszy rzut oka powinien uwidocznić się nam fakt, że prace remontowe wymagają więcej czasu, wysiłku i pieniędzy. Osoba dokonująca zakupu nie gotowej do zamieszkania nieruchomości musi być gotowa na to, że remont może potrwać dłużej niż planowano, a jego całkowite koszty mogą być wyższe niż przewidywano przed zaplanowaniem prac. Duże znaczenie może mieć też to, czy nowy właściciel ma odpowiednią wiedzę techniczną, dzięki której oceni stan techniczny nieruchomości oraz wiedzę na temat przepisów budowlanych, aby móc uzyskać niezbędne pozwolenia na wykonanie prac remontowych. Jeżeli nie, będzie trzeba zlecić to fachowcom za niemałe pieniądze.

Praktyczne porady dla potencjalnego nabywcy

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, w której konieczne będzie przeprowadzenie remontu, zanim się wprowadzimy należy dokładnie przeanalizować jej stan techniczny oraz okoliczności, w których prowadzone będą prace remontowe. Warto zatrudnić specjalistów do oceny stanu technicznego lokalu oraz sporządzenia kosztorysu robót. Należy również sprawdzić, czy nieruchomość jest objęta ochroną konserwatorską lub czy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Odpowiednią wagę powinniśmy przyłożyć wyborowi odpowiedniego wykonawcy prac remontowych. Zwróćmy uwagę na jego doświadczenie, referencje oraz jakość wykonanej pracy. Przed podpisaniem umowy można porównać oferty różnych firm specjalizujących się w tego typu renowacjach, aby wybrać najlepszą i najkorzystniejszą z nich. W miarę możliwości dokładnie zaplanujmy koszty remontu, uwzględniając w nich wszystkie nieprzewidziane wydatki. Warto pamiętać, że ostateczny koszt może być wyższy, dlatego dobrze jest mieć dodatkowe środki finansowe przeznaczone na czarną godzinę.