Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Czy dobry towar sprzedaje się sam? Nie do końca. Dotyczy to również nieruchomości oraz, konkretniej, mieszkań. Nawet najbardziej atrakcyjne mieszkanie, położone w super lokalizacji, wymaga przygotowania. Dzięki niemu sprzedaż pójdzie szybciej, a cena transakcyjna będzie wyższa. Bez takich zabiegów oferta może na długo zagościć w portalach z ogłoszeniami, a kontakt ze strony potencjalnych nabywców będzie sporadyczny.

Podstawowa zasada przy sprzedaży mieszkania jest taka – pozbądź się sentymentów i patrz na mieszkanie tak, jak patrzy potencjalny nabywca. Dzięki temu unikniesz błędów w ocenie wynikających chociażby z twojego przywiązania do danej nieruchomości. Jeśli przyjmiesz taką perspektywę, łatwo ci będzie wyłapać, co jeszcze wymaga zmiany w mieszkaniu. Będą to elementy, które wpływają negatywne na pierwsze wrażenie oraz dalszą, wstępna ocenę lokalu. Z tego względu niezbędny początek przygotowań do sprzedaży to uporządkowanie i posprzątanie mieszkania. Usuń z niego niepotrzebne przedmioty i odgrać jak najwięcej przestrzeni. Upewnij się, że wszystko jest czyste i schludne. Szczególną uwagę poświęć kuchni oraz łazience i ubikacji, ponieważ to brud w tych pomieszczeniach działa szczególnie odpychająco. Koniecznie też pozbądź się z mieszkania osobistych rzeczy i bibelotów. W home stagingu nazywa się to depersonalizacją i jest uważane, za niezwykle ważne. Jeżeli mieszkanie jest umeblowane, to:

  • sprawdź stan mebli i usuń te, które są zniszczone i uszkodzone;
  • zastanów się, czy mebli nie jest za dużo i ewentualnie usuń ich nadmiar, bo to powoduje zagracenie i wrażenie ciasnoty.

Co istotne – ten etap przygotowań jest niezbędny nie tylko dla przeprowadzania prezentacji, ale też bez niego nie wykonasz dobrych zdjęć mieszkań, a więc nie przygotujesz zachęcającego ogłoszenia.

Wysprzątanie mieszkania to tak naprawdę początek zabiegów mających na celu poprawienie wyglądu mieszkania. Kluczowe jest też naprawienie usterek. Wycieki, uszkodzone drzwi czy okna, zepsute instalacje, wypadające gniazdka elektryczne – to są rzeczy, które często można naprawić samodzielnie, za niewielkie pieniądze lub bezkosztowo, a mają spory wpływ na to, czy lokal zrobi dobre wrażenie. Wymień też uszkodzone elementy takie jak pęknięte płytki, zepsute uchwyty, zużyte dywany, itp. Jeśli już się z tym uporasz, możesz pomyśleć o odświeżeniu wystroju. Wymaluj ściany na neutralne kolory, które są bardziej uniwersalne dla potencjalnych nabywców. Usuń przesadne dekoracje i ozdoby. Co do malowania, to nie tylko kwestia aranżacji, ale też ma to ogromne znaczenie dla odświeżenia mieszkania.

Jeśli mieszkanie jest już doprowadzone do dobrego stanu, możesz się pokusić o jego udekorowanie. Tutaj trzymaj się zasady umiaru oraz wybieraj rozwiązania neutralne i uniwersalne. Udekoruj mieszkanie w prosty, ale estetyczny sposób. Świeże kwiaty i dodatki mogą poprawić pierwsze wrażenie, więc o wprowadzeniu takich elementów do wnętrz warto pomyśleć przed planowaną prezentacją na żywo. Ma to tę dodatkową zaletę, że zapewni w lokalu ładne zapachy. Podobnie działa zaparzenie świeżej kawy lub aromatycznej herbaty – działaj na wszystkie zmysły kupującego!

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży, warto też poświęcić uwagę oświetleniu. Mamy na myśli zarówno to naturalne, jak i sztuczne. W kwestii naturalnego – zadbaj o to, aby wpadało go do wnętrza jak najwięcej. Dlatego pozbądź się ciężkich firan i zasłon. Co do sztucznego oświetlenia, to wymień żarówki na jasne, aby ożywić mieszkanie i uczynić je bardziej przyjaznym dla potencjalnych kupujących. Możesz też pomyśleć o dodaniu punktów oświetlenia, w postaci np. podłogowych lamp (to może być aranżacja tymczasowa, na potrzeby zdjęć oraz prezentacji).

Jak widzisz – praktycznie wszystkie powyżej opisane zabiegi możesz wykonać samodzielnie i niewielkim kosztem. Jeżeli jednak nie masz czasu lub ochoty (lub tego i tego) do zajmowania się takimi sprawami, możesz przekazać przygotowanie mieszkania do sprzedaży fachowcowi od home stagingu. Koszt takiej usługi jest zależny od jej zakresu, jednak w większości przypadków zwraca się z nawiązką.