Na rynku mieszkaniowym nadal rajd cenowy

Rok 2023 dobiegł końca, czas więc na podsumowania. Jak to był rok dla rynku nieruchomości? Start programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, silne zderzenie rosnącego popytu ze spadającą liczbą ogłoszeń i duży wzrost cen nieruchomości. Portal Nieruchomosci-online.pl przygotował podsumowanie ostatniego kwartału roku 2023.

Popyt i podaż

W minionym roku widać było wyraźny wzrost liczby osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Bez wątpienia tak duży popyt był efektem uruchomienia rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Największym problemem roku 2023 na rynku nieruchomości okazało się silne zderzenie właśnie rosnącego popytu ze spadającą liczbą ogłoszeń. Od wiosny bowiem podaż na rynku wtórnym zaczęła spadać w tempie 5-6% m/m i tendencja ta utrzymywała się aż do września. Sytuacja podażowa ustabilizowała się dopiero w IV kwartale. Miesięczne korekty podaży wynosiły w tym okresie zaledwie ok. 1%. Podaż zaczęła stabilizować się w końcówce roku m.in. dlatego, że delikatnie spadło zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego. Ponadto w IV kwartale zainteresowanie „Bezpiecznym Kredytem 2%” już nie było tak wysokie. W efekcie w IV kwartale osoby poszukujące nieruchomości na portalu Nieruchomosci-online.pl nawiązały o niemal 15% mniej kontaktów ze sprzedającymi niż w kwartale III. Czy już można mówić o odbudowie podaży? Jeszcze nie, gdyż to nadchodzące miesiące pokażą, czy podaż będzie się stabilizować i odbudowywać. Pamiętajmy, że oferta na rynku wtórnym wciąż jest ograniczona. W ostatnim kwartale 2023 r. liczba ogłoszeń na portalu Nieruchomosci-online.pl była o 24% niższa niż w analogicznym okresie roku 2023.

Ceny w górę

W IV kwartale 2023 r. zaczęła stabilizować się podaż, ale nie ceny. Dane zgromadzone przez ekspertów z Nieruchomosci-online.pl pokazują, że średnie ceny ofertowe były prawie wszędzie wyższe niż na koniec III kwartału. Przeciętne stawki ofertowe za 1 mkw. kawalerki najmocniej wzrosły w największych miastach Polski – w Warszawie i Krakowie było to ok. 10%, a we Wrocławiu 7% k/k. W pozostałych miastach wojewódzkich wahania były nieco mniejsze, a w czterech z nich – Olsztynie, Rzeszowie, Lublinie i Kielcach- ceny nie wzrosły. W przypadku mieszkań 2-pokojowych w większości stolic województw średnia cena była w IV kwartale albo umiarkowanie wyższa, albo zauważalnie wyższa. W przypadku pierwszej grupy mówimy o wzroście na poziomie 2-5% k/k, co miało miejsce m.in. w Białymstoku, Gdańsku i Olsztynie, a w przypadku grupy drugiej wzrost ten wahał się między 6-8%, w miastach takich jak: Kraków, Katowice czy Warszawa. O stabilizacji cen można mówić jedynie w Rzeszowie. Na rynku mieszkań 3-pokojowych odnotowano podobne wzrosty. Średnia cena za mkw. ustabilizowała się tylko w Toruniu. W pozostałych miastach ceny były wyższe, a największe wzrosty zanotowano m.in. w przypadku mieszkań w Krakowie, Warszawie i Szczecinie (8-9% k/k). W efekcie możemy mówić, iż w roku 2023 ceny nieruchomości wzrosły wszędzie, a przypadku niektórych miast nawet o prawie 25% względem roku ubiegłego.