Ziemia jako inwestycja. Jak i gdzie ją kupić?
Ziemia nie starzeje się i nie niszczy w taki sposób jak inne nieruchomości. Grunty istnieją i są lokatą majątku nawet wtedy, gdy na ich terenie zdarzy się kataklizm, czy klęska żywiołowa. Właśnie dlatego ziemia od wieków uważana jest za jedną z najbardziej pewnych form zabezpieczenia pieniędzy oraz sposobem na ich pomnażanie. Aktualnie sytuacja na rynku nieruchomości jest złożona i bardzo dynamiczna. Dotyczy to również segmentu gruntów. Jak i gdzie obecnie warto kupić ziemię, by przyniosło to zysk?
Kupić grunt, ale jaki?
Zanim w życie weszła ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która obowiązuje obecnie, świetną inwestycją była ziemia rolna. Obecnie parcele tego typu powyżej hektara mogą kupować tylko osoby prowadzące działalność rolniczą. Dla wielu inwestorów jest to warunek nie do spełnienia. W tej sytuacji warto rozważyć zakup działki budowlanej. Jednak biorąc pod uwagę obecne cenny tego typu parceli, taka inwestycja musi być bardzo przemyślana. Drogi grunt w modnej lokalizacji przyniesie nam raczej niewielki procent zwrotu, a działka z dala od dogodnej infrastruktury niezbyt szybko nabierze wartości. Kluczowy jest odpowiedni wybór.
Aby inwestycja była udana, warto przemyśleć, jaki zysk przyniesie na przestrzeni następnych 5 czy 10 lat. Grunty budowlane, które z czasem staną się atrakcyjną lokalizacją, z pewnością podrożeją. Dlatego, szukając odpowiedniej parceli, sprawdzajmy, jak daleko znajduje się od miasta i czy teren ten nadaje się pod dalsze inwestycje. Dla przyszłej ceny działki kluczowe jest jej skomunikowanie z centrum miasta. Wbrew pozorom odległości nie są tu kwestią decydującą. W planach miasta może być stworzenie dróg do dalej położonych miejscowości, co z pewnością podniesie wartość tamtejszych terenów.
Analiza rynku
Szukanie odpowiedniej działki pod inwestycję to coś więcej niż przejrzenie lokalnych ofert w internecie. Dobry inwestor powinien wiedzieć, które oferty pozostają na rynku wystarczająco długo, by wskazywać na pewne problemy. Warto również obserwować lokalne plany i kierunki rozwoju. Jeśli na przykład w tej samej okolicy pojawiło się sporo atrakcyjnych ofert, może to wskazywać na inwestycję, która obniży z czasem ceny działek. Oczywiście w poszukiwaniach odpowiedniej parceli nie warto ograniczać się wyłącznie do rynku lokalnego. Jednak działkę, którą chcemy kupić, zawsze powinniśmy wcześniej zobaczyć.
Jak wspominaliśmy, wybór odpowiedniego gruntu może być trudniejszy niż na przykład mieszkania w mieście. Działki różnią się od siebie dużo bardziej niż mieszkania, a ich wycena jest bardziej skomplikowana. Dlatego osoby z niewielkim doświadczeniem mogą potrzebować wsparcia specjalisty. Dobrym pomysłem jest konsultacja z doradcą inwestycyjnym już na etapie analizy rynku. Fachowiec pomoże nam na etapie oceny wartości konkretnego gruntu oraz negocjacji ze sprzedającym. Będzie też pamiętał o niezbędnych formalnościach.