Wady i zalety życia w małym mieście

Orneta to niewielkie warmińskie miasto o ciekawej historii i charakterystycznej architekturze. Leży blisko ważnych ośrodków w regionie, takich jak Olsztyn i Elbląg, niedaleko stąd do Gdańska czy też granicy z Królewcem. Ta na pozór senna miejscowość jest świetnym przykładem potencjału inwestycyjnego, jakie reprezentują małe miasta. Orneta ma warunki do prężnego rozwoju. W dodatku jest otoczona lasami. Malownicze krajobrazy i wolniejsze tempo życia to z pewnością ważne atuty małych miasteczek. Jakie jeszcze są plusy i czy życie w mniejszej społeczności to dobry wybór? Sprawdźmy.

Urok małych miasteczek

Zmiany stylu życia sprawiają, że coraz więcej osób myśli o przeprowadzce na przedmieścia lub do mniejszych miast. Zaczęliśmy doceniać spokój, ciszę i dostęp do zieleni, o które dużo łatwiej poza granicami metropolii. Hybrydowy lub zdalny tryb pracy, który stał się normą dla wielu firm, otwiera drogę do swobodnego wyboru miejsca do życia. Małe miasta zyskują coraz większą popularność również z tego powodu.
Małe miasto to małe koszty

Jednak w czasach drożyzny na rynku mieszkaniowym często nadrzędne stają się kwestie ekonomiczne. Lokal mieszkalny w kilkunastotysięcznej miejscowości potrafi być dużo tańszy niż w mieście wojewódzkim. Podobne różnice dotyczą segmentu domów czy parceli budowlanych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka dla siebie nieruchomości w małych miasteczkach położonych blisko większego ośrodka. Warunki te doskonale spełnia Orneta.

Życie w małym mieście wciąż uchodzi za tańsze. Aktualne warunki ekonomiczne i wysoka inflacja sprawiają, że różnice te zaczynają się zacierać. Mimo to ludność wsi i miasteczek wciąż jest biedniejsza, a lokalne sklepy starają się dostosować ceny do możliwości klienta. Prócz tego opłaty związane z użytkowaniem mieszkania czy domu w niedużym mieście są z pewnością mniejsze niż w Warszawie czy Krakowie. Wybór tego typu miejsca do życia w perspektywie dłuższego czasu może więc przynieść konkretne oszczędności. To jeden z powodów, aby rozważyć zakup mieszkania w Ornecie. Ale nie jedyny – poniżej znajdziesz szersze omówienie tematu.

Wady małego miasta

Wiele osób nie wyobraża sobie życia w małym mieście. Jako minusy wyliczają brak rozrywek, utrudniony dostęp do szpitali i specjalistycznych przychodni czy senną, przygnębiającą atmosferę. Jednak zmotoryzowani mieszkańcy miasteczek, z których blisko na przykład do Gdańska czy Olsztyna mogą łatwo rozwiązać te trudności.

Jeśli do tego za cel przeprowadzki obieramy miejscowość z potencjałem do rozwoju, z czasem będzie nas otaczać coraz bardziej atrakcyjna infrastruktura. Wspomniana Orneta leży w regionie rolniczym o wysokim stopniu zalesienia. Daje to realną szansę na stworzenie opłacalnego agrobiznesu i pozwala cieszyć się na co dzień terenami o potencjale turystycznym.

Czy biznes w małym mieście się opłaca?

Wybierając do życia małą miejscowość, która się rozwija, mamy świetne warunki, by otworzyć własny biznes. Mniejsza konkurencja daje lepsze warunki do rozwoju, na małym rynku łatwiej też znaleźć na siebie pomysł. Niewielkie miasteczka mają zwykle swój charakter i konkretny kierunek rozwoju. Dzięki temu można stworzyć biznes odpowiadający potrzebom lub potencjałowi regionu. W tym kontekście przeprowadzka do Ornety czy Dobrego Miasta może być szansą na zmianę w życiu zawodowym.

Wychowanie dziecka w małym mieście

Więcej zieleni i wolniejsze tempo życia to coś, co dla jednych będzie wiało nudą, ale innym może służyć. Życie w małym mieście jest mniej stresujące i bardziej bezpieczne. Ten atut ma szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi. W kilkunastotysięcznym mieście nie zabraknie żłobka, przedszkola czy szkoły podstawowej. Warto jednak pamiętać, że poziom edukacji w małych szkołach jest często niższy niż w placówkach w miastach wojewódzkich. Jeśli zdecydujemy się żyć w takim miejscu, trzeba to koniecznie brać pod uwagę.

Transport

W małej miejscowości, która sąsiaduje z metropolią, bardzo przydaje się samochód. Znacząco ułatwi to zakupy, wizyty u lekarza czy sobotni wypad do kina. Zdanie się na komunikację międzymiastową może nie być najlepszym rozwiązaniem. W wielu małych miastach jest ona często źle zorganizowana, a autobusy czy pociągi kursują zbyt rzadko. Jeśli jednak postawimy na niezależność i dobrze przemyślimy wybór miejsca do życia, małe miasto może okazać się świetnym pomysłem. Czy oferuje jeszcze jakieś plusy?

Zalety życia w miasteczku

Część osób przyciąga do małych miast brak anonimowości oraz silniejsze więzi sąsiedzkie. Nie dla każdego będzie to atut, ale z pewnością atmosfera taka może mieć swój urok. Zintegrowana grupa sąsiadów daje wsparcie i wpływa na sprawczość dotyczącą najbliższej okolicy. Oczywiście na poziomie dzielnicy w dużym mieście też można sporo zdziałać. Jednak bliższe znajomości z osobami z otoczenia ułatwiają wiele codziennych spraw i ułatwiają dokonywanie zmian tam, gdzie jest to potrzebne.

Do małych miasteczek w Polsce nie dotarł jeszcze wszechobecny beton, który zalewa metropolie. Dzięki temu niewielkie miejscowości wciąż mogą cieszyć i zachwycać architekturą, przestrzenią miejską czy wkomponowaną w nią zielenią. Oczywiście nie jest to reguła, ale Orneta to znakomity przykład takiej perełki. Jeśli zmęczyła nas gęsta zabudowa wielkiego miasta to mamy kolejny powód, aby przenieść się do mniejszej miejscowości.