Opóźnienie w oddaniu mieszkania deweloperskiego a odszkodowanie
Do odbioru kluczy do nowego mieszkania od dewelopera niezbędne jest to, żeby budynek przeszedł odbiór techniczny. Często sprzedający wyjaśniają opóźnienie w oddaniu mieszkania właśnie tym, że ta procedura nie została jeszcze sfinalizowana ze względu na wprowadzone przez innych lokatorów poprawki. Czy możemy zrobić coś, aby przyspieszyć odbiór? Albo czy przysługuje nam odszkodowanie z tytułu opóźnienia? Wyjaśniamy.
Odbiór techniczny może być przeprowadzony tylko wówczas, jeżeli w budynku zostały wykonane wszystkie prace, które wpływają na jego ogólną konstrukcję. Nie jest to więc możliwe, gdy właściciele mieszkań wprowadzają poważne zmiany, takie jak np. przesuwanie ścian albo zmiany w instalacji elektrycznej.
Wiąże się to jednak z wcześniejszym przekazaniem kluczy po nieoficjalnym odbiorze, co z kolei skutkuje utratą gwarancji. Osobom, którym zależy na jej zachowaniu, muszą czekać na oficjalny odbiór techniczny, którego termin z powodu prac prowadzonych w innych mieszkaniach się przesuwa.
Termin oddania mieszkania określony w umowie
Zgodnie z ustawą deweloperską (dokładnie art. 35), w umowie pomiędzy kupującym a sprzedającym powinien znajdować się punkt, który wskazuje termin przeniesienia prawa własności na kupującego, ale także termin oddania mieszkania. Jeżeli w umowie znajdują się informacje dotyczące odsetek i kar umownych z tytułu opóźnienia, to bardzo łatwo możemy się do tego zapisu odwołać i na tej podstawie wnioskować o odszkodowanie.
Jeśli zaś nie zostało to uwzględnione, to deweloper musi wypłacić rekompensatę z tytułu niewykonania umowy. Reguluje to Kodeks cywilny. W takim przypadku możemy ubiegać się o zwrot środków, które ponieśliśmy z tytułu czynszu za wynajem mieszkania, które obecnie zajmujemy albo za utracone dochody, które potencjalnie moglibyśmy uzyskać za najem, jeśli lokum zostało nabyte w celach inwestycyjnych.
Aby otrzymać rekompensatę, musimy zadbać o odpowiednie dowody, które zaprezentujemy w toku postępowania.
Opóźnienie przez innych lokatorów nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności
W świetle prawa tłumaczenie opóźnienia w oddaniu mieszkania pracami prowadzonymi przez innych lokatorów nie zwalnia dewelopera z obowiązku dotrzymania umowy, którą zawarł z nami. Jeśli jednak sprzedający jest niewypłacalny i nie ma środków na wypłatę odszkodowania, to możemy zwrócić się o pomoc do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Ta instytucja powstała na mocy ustawy deweloperskiej i działa podobnie jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny wobec klientów banków.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza prawa nabywców mieszkań i to do niego możemy skierować swoje roszczenia nie tylko wtedy, gdy deweloper nie może wypłacić rekompensaty z tytułu opóźnienia w oddaniu lokalu, ale także gdy mieszkanie ma istotne, techniczne wady.