Cudzoziemcy inwestują w polskie mieszkania – kto najwięcej?

Rynek mieszkaniowy w Polsce budzi duże zainteresowanie wśród cudzoziemców, którzy chętnie wybierają takie nieruchomości, często jako długofalowe inwestycje. Jak pokazały wyniki przygotowanej przez portal RynekPierwotny.pl sondy jest pewna grupa narodowościowa, która wysuwa się na pierwszy plan wśród kupujących lokale mieszkalne.

Inwestorzy z Ukrainy i Białorusi

Jak pokazały badania, rośnie zainteresowanie nieruchomościami na terenie Polski wśród obcokrajowców. Nawet więcej niż co trzecie mieszkanie nie jest nabywane przez Polaków. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cudzoziemcy stanowili łącznie aż 36% nabywców w inwestycjach Novisa Development. Najliczniejszą grupę stanowili wśród nich obywatele Ukrainy (20% udział) oraz Białorusi (10%). Przedstawiciele innych narodowości (6% całkowitej sprzedaży) to mieszkańcy krajów azjatyckich i Europy Środkowo-Wschodniej.

W projektach realizowanych przez RONSON Development również zauważalny był wyraźny wzrost zainteresowania ze strony nabywców zagranicznych – w ciągu 3 ostatnich lat z 10,5 do 19,2%. W szczególności widać to na przykładzie takich realizowanych przez dewelopera inwestycji w Warszawie jak Ursus Centralny, Miasto Moje czy Zielono Mi.

RONSON Development ocenia, że wśród nabywców z zagranicy rzeczywiście dominują obywatele Ukrainy i Białorusi.

Podobne spostrzeżenia ma Michał Witkowski, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper. Podkreślił jednocześnie, że w jego firmie obcokrajowcy stanowią mniej niż 20% klientów. Największy udział wśród kupujących z zagranicy także mają Ukraińcy.

Inni deweloperzy, biorący udział w badaniu, potwierdzili tezę o rosnącym zainteresowaniu cudzoziemców inwestycjami mieszkaniowymi w Polsce.

Inwestycja czy miejsce do zamieszkania

Pojawia się uzasadnione pytanie: czy cudzoziemcy traktują kupowane nieruchomości mieszkalne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jako inwestycję, np. mieszkanie na wynajem, czy jako lokum do życia dla siebie i swoich bliskich. Wyraźnie widać, że większość nabywców to osoby planujące długoterminowe osiedlenie się na terenie naszego kraju z rodziną, w celach wykonywania pracy zawodowej i zapewnieniu edukacji swoim dzieciom.

Rodziny coraz chętniej wybierają większe mieszkania do zakupu i interesują się domami jednorodzinnymi. Pociąga to za sobą modyfikację strategii działalności firm deweloperskich, którzy dopasowują się do rosnącego zainteresowania lokalami o dużym metrażu i domami, zapewniającymi większa przestrzeń i poczucie prywatności domownikom.

Dla innych mieszkania mogą być jednocześnie inwestycją w swoją przyszłość. Zwłaszcza że polski rynek nieruchomości ma tę zaletę, że jest postrzegany jako stabilny i perspektywiczny.

Z uwagi na rosnący udział obcokrajowców w grupie kupujących nowe mieszkania i domy deweloperzy starają się nie tylko zmienić swoją ofertę, dostosowując ją do zmieniających się wymagań, ale i zatrudnić pracowników w celu zapewnienia nowym klientom obsługi w językach obcych.

Przyszłość polskiego rynku nieruchomości w kontekście kupujących z zagranicy

Udział obcokrajowców w rynku, zdaniem ekspertów, może utrzymywać się na stabilnym poziomie w kolejnych latach, albo nawet może wzrastać. W szczególności będzie to widoczne w dużych aglomeracjach miejskich, które przyciągają takich kupujących swoją dobrą infrastrukturą oraz rozwiniętym i pojemnym rynkiem pracy.